Koha: 27. juna Kosovo i Srbija će razgovarati o mini-šengenskim sporazumima

Balkanski “mini-Šengen” sporazum biće postignut na sastanku 27. juna u Vašingtonu. To je večeras javila Koha navodeći da će sastanak kojim će posredovati izaslanik predsednika Donalda Trampa za dijalog između Kosova i Srbije Ričarad Grenel biti usredsređen na ekonomska pitanja.

Među glavnim tačkama balkanskog “mini-Šengena” u kojem je kosovska strana odbila da učestvuje je slobodno kretanje ljudi i robe. Drugi aspekt je priznavanje diploma iz svih zemalja u regionu, tačnije njihova validnost na tržištu rada.

O ovoj mogućnosti i modalitetima koji će biti postavljeni u Beloj kući, Koha je postavila pitanja Grenelovoj kancelariji. Njegov portparol Dik Kastin potvrdio je da će centralna tema biti ekonomski razvoj.

U vreme kada je briselski dijalog bio pod blokadom, uz Grenelovo posredovanje, potpisano je nekoliko sporazuma dobre volje između Kosova i Srbije za otvaranje železničkih i vazdušnih linija.

Američki ekspert za Balkan Daniel Server kaže da ekonomske mere mogu da pomognu da se otvori put sporazumu između Kosova i Srbije, ali je ipak skeptičan da se to može postići.

Što se tiče sastanka u Vašingtonu, Koha je takođe postavila pitanja kosovskom premijeru Avdulahu Hotiju, ali on nije odgovorio.

Kosovo ima istoriju odbacivanja regionalne inicijative “mini-Šengen” za sve zemlje Zapadnog Balkana.

Predsednik Kosova Hašim Tači je odbio da predstavlja Kosovo uz obrazloženje da su takve inicijative besmislene sve dok Srbija i Bosna i Hercegovina ne priznaju nezavisnost Kosova.

“Mini-Šengenu” se takođe usprotivila stranka koja trenutno vodi vladu. Lider Demokratskog saveza Kosova Isa Mustafa je inicijativu čak nazvao i pokušajem stvaranja nove “mini-Jugoslavije”.

Premijer Albanije Edi Rama, koji je bio domaćin trećeg sastanka u Draču, uputio je niz kritika liderima Kosova, nabrajajući sastanke u prošlosti kada prisustvo Srbije nije viđeno kao prepreka.

Inicijativu za “mini-Šengen” podržale su Evropska unija i Sjedinjene Države, koje to vide kao prelaznu fazu pre integracije Zapadnog Balkana.

I američki ambasador u Prištini Filip Kosnet u intervjuu za “Koha Ditore” u decembru prošle godine rekao je da bi Vlada Kosova trebalo da sedi za istim stolom sa Srbijom, oštro argumentuje svoj stav i uloži napore da postigne sporazum koji bi obema stranama doneo korist.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.