Koha: Zbog uvoza poskupljenje struje na Kosovu neizbježno

Povećanje cijene električne energije se ne može izbjeći imajući u vidu štetu koja je nanijeta energetskom sektoru zbog nedostatka uglja,uvoza energije i kašnjenje isplate struje potrošene na sjeveru Kosova.

Koha Ditore u današnjem broju piše da Tehnička komisija koju je osnovalo ministarstvo ekonomskog razvoja predviđa da će ovi faktori stvoriti velike gubitke.

Kompanije KEDS i KESCO predviđaju gubitke od 42,2 miliona eura zbog uvoza eletktrične energije. Oni navode da je nakon otkazivanja isplate za potrošenu energiju na sjeveru i smanjenja proizvodnje struje od strane KEK-a šteta oko 13 miliona eura.

Iz lista podsjećaju da je na sastanku održanom 21. decembra 2017. Tehnička komisija izašla sa 4 predloga u vezi ove situacije. Prema njima, neophodno je uvesti subvencionisanje uvezene električne energije, licenciranje operatora na sjeveru Kosova, stvaranja fonda za pokrivanja gubitka u opštinama na sjeveru, i funkcionalizaciju kancelarije borda za energiju.

Jashari: Neko mora da odgovara za račune na sjeveru

Zaštitnik građana Kosova Hilmi Jashari preporučio je Regulatornoj kancelariji za energetiku Kosova (RKE) da nadoknadi trškove svim građanima koji su oštećeni zbog toga što su plaćali skuplju struju koja prethodno nije neplaćivana u opštinama na sjeveru.

U interviju za Zëri, Jashari je rekao da ukoliko Kancelarija ozbiljno ne preduzme ove preporuke, tražiće od Skupštine i Vlade da utiču na Regulatornu kancelariju. Jashari je objasnio da će nastaviti pravnu borbu na sudu za kompenzaciju štete građanima koji su plaćali struju koju oni nisu potrošili, i da oni koji su donijeli takvu odluku budu krivično gonjeni.

Odgovarajući na pitanje, da li su kršena ljudska prava zbog toga što su građani plaćali struju za sjever Kosova, Jashari kaže: “Procjenu smo uradili u zvaničnom izvještaju, koji je već javni dokument i sadrži preporuke za Regulatornu kancelariju. Zaključili smo da su izvršena najmanje tri kršenja zakona koja uključuju kršenje Zakona o energetici, Zakona o zaštiti od diskriminacije, Zakona o zaštiti potrošača i Zakona o obligacionim odnosima. Izvještaj je upućen i pravosuđu”.

“Slučaj je u zakonskoj proceduri i mi ćemo ga pokrenuti u slučaju da RKE ne sprovede naše preporuke”, rekao je Jashari.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.