Na Kosovu više od 200 miliona eura manjak novca i ulaganja od dijaspore ove godine

Zbog pandemije koronavirusa ove godine očekuje se manje novca i investicija dijapore na Kosovo, a procene su da će manjak iznositi minimum 200 miliona evra, prenosi RSE.

Abidin Gavazaj planirao je da dođe na Kosovo ove godine kao i ranije kako bi proveo leto. Živi u Salzburgu u Austriji i zajedno sa porodicom planirao je da nastavi izgradnju kuće u Prizrenu, svom rodnom gradu.

Međutim, pojava nove pandemije koronavirusa uzrokovala je da Gavazaj odustane od bilo kakve investicije koju je planirao da uloži ove godine na Kosovu.

“Počeo sam da gradim kuću ali nemogućnost da dođem na Kosovo će taj posao odložiti. Većina firmi ili preduzetnika nije spremna bez prisustva vlasnika kuće da preuzme posao“, kaže Gavazaj.

Gavazaj radi kao tehničar u jednoj od bolnica u Salzburgu, dok njegova supruga radi kao medicinska sestra. Čak i ako se otvore granice i situacija sa pandemijom prođe, Abidini kaže da su šanse da ove godine dođe na Kosovo male.

„Mislim da je mogućnost da ove godine dođem na Kosovo 80 odsto nemoguća, zbog činjenice da su sve institucije ovde u pripravnosti, posebno zdravstvene gde i ja radim. Postoji mnogo prepreka da dođemo na Kosovo. Praznike planiramo na početku godine za čitavu godinu i većina institucija ovde su otkazale praznike”, kaže Gavazaj.

Evropske zemlje su počele da otvaraju svoje granice, ali još nije jasno kada će biti slobodnog kretanja građana.

Prema navodima vlasti u Prištini, oni koje žele da dođu iz evropskih zemalja na Kosovo moraju dobiti posebnu dozvolu .

Očekuje se da će ova situacija uticati na mnoge da otkažu dolazak na Kosovo. Nemogućnost njihovog dolaska imaće posledice po kosovsku ekonomiju. Što duže traje pandemija, manje novca iz dijaspore stizaće na Kosovo.

Ljirim Krasnići iz organizacije “Germin”, koja se uglavnom bavi pitanjima dijaspore, kaže za RSE da se očekuje pad vrednosti doznaka iz inostranstva od 10 do 15 posto.

Prema njegovom mišljenju, očekuje se da će se to dogoditi jer su zemlje u kojima je koncentrisana kosovska dijaspora najviše pogođene pandemijom koronavirusa.

“Prema Centralnoj banci, iz dijaspore smo ranije imali oko dve milijarde evra. Ova cifra uključuje finansijske doznake, ali i potrošnju onih koji dolaze na Kosovo, i taj iznos je negde oko 22 do 25 procenata kosovskog BDP-a. Ako su procene da će pad biti između 10 i 15 odsto, to znači da će na Kosovo iz dijaspore stići manje minimu 200 miliona evra ove godine. To je rezultat pandemije kovid-19. Ove godine biće u velikoj meri smanjen broj onih koji će iz dijaspore doći na Kosovo“, rekao je Krasnići.

Prema Centralnoj banci Kosova, vrednost koju kosovska dijaspora doprinosi kosovskoj privredi je 1,8 milijardi evra. Ovo uključuje slanje novca preko banaka kao i iznos gotovine koju pripadnici dijaspore donesu kada dođu na Kosovo.

Iznos doznaka iz inostranstva u porastu je od 2014. godine kada je vrednost bila 622 miliona evra, dok je u 2019. vrednost doznaka iznosila 851,5 miliona.

Pandemija je finansijski uticala na dijaporu

Novac koji je stizao od dijaspore na Kosovo u poslednjih 20 godina bio je važan za kosovsku ekonomiju. Vrednost novca koju je dijaspora poslala na Kosovo samo u prvom kvartalu ove godine iznosi 190 miliona evra.

Pored doznaka, kosovska privreda tokom letnje sezone ima dodatne koristi od dijaspore, posebno zbog ulaganja u nekretnine ali i njihove potrošnje na Kosovu.

Privredna komora Kosova, takođe, predviđa smanjenje doznaka i ulaganja dijaspore zbog pandemije koronavirusa.

Direktor Privredne komore Kosova Berat Rukići, kaže da su i sami iseljenici finansijski pogođeni situacijom koju je stvorila pandemija.

„Očekuje se da će ove godine biti manje doznaka u vidu novčanih transfera, jer je deo dijaspore pogođen pandemijom ili padom prihoda kao posledica pandemije. Sa druge strane pripadnici dijaspore koji svake godine dolaze na Kosovo ove godine neće doći“, kaže on.

Rukići kaže da će nedostatak transfera dijaspore direktno uticati na pad kupovne moći.

Prema podacima kosovske vlade, van Kosova živi oko 0,7 do 0,8 miliona ljudi i to uglavnom zapadnoevropskim zemljama.

Pored pada doznaka i investicija iz dijaspore, Svetska banka predviđa nagli pad kosovske ekonomije.

Kao rezultat situacije stvorene zbog pandemije koronavirusa, Svetska banka predviđa da će ekonomija Kosova 2020. zabeležiti pad od 4,5 procenata.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.