Očekivanja od nove vlade Kosova

Kada će doći do formiranja nove Vlade, kakva su očekivanja građana, analitičara i nevladinog sektora kada je reč o reformama u važnim društvenim oblastima i onim unutar vodećih političkih subjekata, pitanja su koja se često mogu čuti nakon održavanja vanrednih parlamentarnih izbora na Kosovu. Pojedini poznavaoci političkih prilika na Kosovu očekuju konstituisanje institucija već narednog meseca.

Analitičar Aljbinot Maljoku kaže da će nova Vlada Kosova uskoro biti formirana.

“U novembru bi trebalo da imamo Vladu, tu ne bi trebalo da bude pokušaja, tu mislim na prvi, drugi pokušaj, već da se na prvom zasedanju izabere predsednik Skupštine”, kaže Maljoku.

Građani imaju različita očekivanja kada je reč o budućoj Vladi Kosova.

“Biće bolje, nova Vlada će imati više intelektualnih i fizičkih kapaciteta, malo su sposobniji”.

“Nećemo da očekujemo med i mleko, ali biće sigurno malo bolje, jer omladina ima elana i volje da radi“.

“Biće bolje, nadamo se boljem“.

“Baš ništa”, poručuju građani Prištine i Gračanice.

Radne grupe Pokreta Samoopredeljenja i Demokratskog saveza Kosova održale su sastanak koji je bio posvećen ekonomskom programu. Analitičar Aljbinot Maljoku kaže da je ovo dobra prilika za reformaciju Demokratskog saveza Kosova.

“Ovo je interesantan momenat za Demokratski Savez Kosova, da iskoristi priliku da se reformiše. Garnitura koja je osnovala partiju trebalo bi da se povuče jer je doživela fijasko, svi ti ‘”stari vukovi” u političkoj stranci više nisu interesantni, jedino Ljutfi Haziri još pokušava da ostane na političkoj sceni DSK. Nadam se da će to biti njihov zadnji angažman, pošto je njihova era završena”, kaže Maljoku.

Stavove o budućoj vladi izneli su i predstavnici nevladinih organizacija na konferenciji koja je organizovana u Centru za građansku energiju.

“Imate te deklarativne izjave, očekujemo da se brzo formira Vlada, mislim da su mnogo bili aktivniji nakon izbora. Mislim da je nekako koalicioni potencijal svih stranaka još uvek u vazduhu. Skoro sam čuo da postoji mogućnost da neka druga, manja partija, uđe u parlament pa da možda u tom slučaju Isa Mustafa i Aljbin Kurti nemaju dovoljan broj glasova, to su sve teorije”, kaže Bojan Teofilović iz Centra za mir i toleranciju.

“Mislim da tu uloga civilnog društva, naročito našeg, nije nikakva, mi ćemo biti nemi posmatrači, da samo ovako analiziramo – šta bi bilo, kad bi bilo i mislim da nemamo snage da bilo šta ozbiljnije uradimo, osim da samo o tome pričamo”, kaže Ivan Nikolić NVO Komunikacija za razvoj društva.

“Kao civilno društvo treba da registrujemo sve, šta su obećavali i da im budemo za petama zbog svega što su rekli o antikorupciji, ekonomskom razvoju, to je naš deo posla”, kaže Driton Tafalari iz NVO Zajednički razvoj.

I predstavnici nevladinog sektora, građani, ali i albanski analitičari nemaju velika očekivanja kada je reč o formiranju nove Vlade. Da podsetimo, Vanredni parlamentarni izbori na Kosovu održani su 6. oktobra. Na ovim izborima najviše glasova dobio je Pokret Samoopredeljenje Aljbina Kurtija.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.