Ponižavajući status “žena mula” (VIDEO)

Marokanske žene nose 80 kg tereta rizikujući život za nekoliko eura

Žene koje žive u blizini španske enklave Melilla svakodnevno nose teške terete preko granice između Maroka i ove španske enklave na afričkom kontinentu.

Melilla je važna tačka za ulazak robe u Sjevernu Afriku, a ako žene mogu da je nose, mogu u Maroko ući bez carinjenja. Prema statističkim podacima, marokanske žene na ovaj način godišnje na svojim leđima unesu robe u Maroko u vrijednosti od oko dvije milijarde dolara.

Nazivaju ih «žene mule» (žene-mazge iz Melille), jer nose ogroman teret. Među lokalnim španskim stanovništvom poznate su kao porteadoras. Ova trgovina odvija se svakodnevno na graničnom prelazu Barrio Chino između Melille i Maroka, namijenjenom samo za pješake.

Dokle god žena može fizički nositi njen teret, on se klasificira kao lična prtljaga koju u Maroko mogu unijeti bez plaćanja carine. Ove žene imaju pravo da posjete Melillu jer žive u marokanskoj pokrajini Nador, ali im nije dozvoljeno da se nastane na španskoj teritoriji.

Mnoge žene koje učestvuju u transportu robe na opisani način su razvedene ili razdvojene samohrane majke koje moraju prehraniti svoje porodice. Neke od njih dnevno prenesu tri ili četiri tovara teška 60 do 80kg, a za njegovo prenošenje plaćene su 3 do 6 eura. Plate u Maroku su niske i ove žene su često prisiljene da daju mito marokanskim graničnim službenicima.

U Melilli postoji debata o tome da li treba dozvoliti da se ova vrsta trgovine nastavi na ovakav ponižavajući način. “Te žene rizikuju svoje živote. Dolazilo je do smrtnih slučajeva kao posljedica fizičkog rada koji liči na polu-ropstvo”, kaže Emilio Guerra iz političke stranke Unija progresa i demokratije. “Ono što želimo je da rade pod jasnim setom pravila u uslovima koji nisu nesigurni.”

Španske enklave u Sjevernoj Africi

Ceuta i Melilla su dijelovi Evrope na mediteranskoj obali Sjeverne Afrike. Pod španskim suverenitetom su oko 500 godina. Madrid kaže da su ove urbane enklave sastavni dio Španije. Okružene su Marokom koji tvrdi da polaže pravo suvereniteta nad njima i smatra da je špansko prisustvo u njima anahrono. Oko enklava je podignuta visoka ograda kako bi se spriječio prolazak ilegalnih emigranata. Ali, Ceuta i Melilla su, ipak, za mnoge Afrikance polazna stanica za evropski kontinent.

Tradicionalno su nosači ovdje bile žene, ali sada se suočavaju sa konkurencijom sve više nezaposlenih marokanskih muškaraca.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.