Povećanje broja ministarstava dodatna opcija za koaliciju

Iako su razgovori o formiranju vladajuće koalicije između Pokreta Samoopredeljenje, koji je pobedio na prevremenim parlamentarnim izborima i Demokratskog saveza Kosova (DSK) u toku, dve stranke ne uspevaju da reše čvor koji blokira dogovor, ocenjuju stručnjaci za politička pitanja.

Prema njihovim rečima, sada je potrebno da obe strane pronađu kreativno rešenje koje bi deblokiralo situaciju, kako bi se postigao koalicioni sporazum.

Stručnjak za politička pitanja Artan Muhadžiri kaže za Radio Slobodna Evropa da blokada stvorena razgovorima između Samoopredeljenja i DSK nameće radikalna rešenja ako postoji volja za prevazilaženjem blokade.

Dve stranke su, prema njegovim rečima, već postale taoci svog obećanja da će zajednička vlada imati ne više od 12 ministarstava.

Kako kaže, u nedostatku normalne strategije podele vlasti, da bi se postigao dogovor između dve strane, moraju se tražiti druge stvarne ideje što bi, prema njegovim rečima, moglo biti povećanje broja ministarstava u vladi.

“To bi sigurno imalo uticaja na ublažavanje pritiska unutar stranaka, koje imaju lider (Aljbin) Kurti, ali i lider DSK (Isa) Mustafa. Dakle, postoji i veliki pritisak (stranačkih) struktura da se smeste unutar ministarstava i ta blokada može biti relativizovana. Obe strane bi mogle da izađu pred svoje birače poštujući ideju da su imale koristi od podele vlasti i mogu imati uticaja na što više životnih oblasti”, rekao je Muhadžiri.

Ali drugi stručnjak za politička pitanje, Armend Muja, govoreći za Radio Slobodna Evropa, smatra da su dve stranke koje ciljaju vladajuću koaliciju, već u fazi kada su prevazišli sporove oko određenih resora i povećanje broja ministarstva ne smatra suštinskim za postizanje koalicionog sporazuma.

“Iako ne isključujem činjenicu da bilo kakva kreativnost, u odvojenim ministarstvima, može olakšati posao. Ali imaju ustavni kriterijum da, kada se dodaju ministarstva, tada trinaesto ministarstvo treba da pripada zajednicama. Zatim dolazi izgubljeno ministarstvo, njihovo izračunavanje. Odnosno, niko od njih to ne može podneti. Tada bi trebalo napraviti 14 ili 15 ministarstava i to otežava koncept pomoću kojeg su ove stranke pobedile na izborima”, rekao je Muja.

Međutim, obojica ne veruju da će Pokret Samoopredeljenje i DSK izabrati opciju povećanja broja vladinih odeljenja kao priliku za postizanje koalicionog sporazuma.

Muhadžiri kaže da su, iako su realna opcija, obe stranke do sada ostavile utisak da im nedostaje volje za postizanjem sporazuma o vladajućoj koaliciji.

“S obzirom na nedostatak spremnosti za saradnju između Pokreta Samoopredeljenje i DSK, oni će sigurno otkriti još jednu prepreku da opravdaju neuspeh koalicije. Postoje samo dve opcije: novi izbori ili široka, vremenski ograničena vlada, zavisno od međunarodnih pritisaka i geostrateških planova za Balkan, koji očigledno utiču i na Kosovo”, rekao je Muhadžiri.

Ali Muja smatra da ni mesto predsednika ni posebna ministarstva nisu glavna pitanja koja ometaju koalicioni sporazum između Pokreta Samoopredeljenje i DSK. Prema njegovim rečima, ove dve stranke se vrte oko dva moguća scenarija, koji ometaju dogovor.

“Prvi scenario je nemački scenario, gde prva stranka dobija premijera, a druga stranka potpredsednika vlade, a druga stranka predsednika, a prva stranka predsednika parlamenta, a podela ministarstava je izjednačena. U međuvremenu, prvi partner dobija ministarstvo dok ne bude izabran predsednik iz DSK. Ovo je nemački scenario. Drugi scenario, za koji mislim da DSK zahteva, da se ponovo vrati na 25. Decembar”, rekao je Muja.

Povratak u situaciju pre 25. decembra, prema analitičaru Muji, znači da Pokret Samoopredeljenje mora da se pomiri sa zahtevima Demokratskog saveza Kosova da Konjufca podnese ostavku sa mesta predsednika parlamenta.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.