Povisuje li vaš dezodorans rizik od razvijanja raka dojke?

Jedan od najšire korištenih proizvoda, a pogotovo u ljetnim mjesecima je dezodorans antiperspirant koji pomaže u regulaciji znojenja ispod pazuha i prikriva neugodne mirise usporavanjem rasta bakterija, no koji također sadrži aluminij. Sporno je to što je aluminij neurotoksičan, a povezan je s neurološkim poremećajima poput Alzheimerove bolesti. S obzirom da se nanosi ispod pazuha, na mjesto blizu kojeg su limfni čvorovi i dojke, naučnici sumnjaju kako je on u kombinaciji s drugim sastojcima, poput parabena, povezan s razvijanjem raka dojke. Mnogi stručnjaci smatraju kako apsorbirani aluminij uzrokuje promjene u receptorima estrogena koji imaju bitnu ulogu u zdravlju tkiva grudi i tako dovode do lakšeg razvijanja raka dojke.

Prema pisanju poznatog “zelenog” časopisa Mother Earth Living, aluminij se koristi u ovakvim proizvodima jer ima sposobnost prodiranja u stanice koje podstavljaju znojne otvore u koži. Posljedično stanice otiču i zatvaraju odvodni put za znoj, tako da tijelo ne može izlučiti znoj. Aluminij koji je sastavni dio perspiranata javlja se u nekoliko oblika, i to kao:

– aluminijev klorid
– aluminijev klorohidrat
– aluminijev cirkonij
– aluminijev hidroksibromid. 

Parabeni i rak dojke

Godinama stručnjaci proučavaju vezu između parabena, hemikalija koje se naširoko koriste u kozmetičkoj industriji kako bi se produžio uporabni vijek proizvoda, i raka dojke.

Britanski su stručnjaci uzeli uzorak tkiva od 40 žena koje su prošle mastektomiju i ustanovili prisutnost parabena, čak i kod sedam žena koje su tvrdile kako nikada ne koriste proizvode ispod pazuha. Parabeni su pronađeni u 158 uzoraka od njih 160, a čak je 96 uzoraka sadržavalo pet najčešćih vrsta parabena. 

Nadalje, nisu samo aluminijevi spojevi i parabeni ti sastojci koji povisuju rizik od česte maligne bolesti žena, nego i propilen glikol (hemikalija koja aluminiju olakšava prodiranje u kožu), triklosan (konzervans koji ima antibakterijski učinak i također poremećuje endokrini sistem), talk (sumnja se da je karcinogen), mirisi (većina su neidentificirane hemikalije) te BHT (butil-hidroksitoluen, sintetički antioksidans koji se nalazi u ruževima za usne i hidratantnim kremama, a uzrokuje alergijske reakcije na koži te može uzrokovati endokrine bolesti, rak i probleme s reproduktivnim sistemom)

Dobre su vijesti da se ne morate osloniti isključivo na ovakve proizvode kako biste zaštitili svoje tijelo od neugodnih mirisa. Posegnite za prirodnim dezodoransima s aromatičnim uljima koja djeluju na bakterije i njeguju kožu – a ne sadrže hemikalije!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.