Predsjednik Thaçi uputio pismo zvaničnicima NATO-a, objasnio formiranje Vojske Kosova

Predsjednik Kosova, Hashim Thaçi, uoči sastanka Sjevernoatlantskog savijeta NATO-a, poslao je pismo generalnom sekretaru NATO-a, Jensu Stoltenbergu i državama članicama NATO-a.

Na ovom sastanku razmatraće se pokretanje izmena i dopuna Zakona o KBS-u predsednika Thaçija. U ovom pismu, koje je napisao Stoltenbergu i predstavnicima zemalja članica NATO-a, on objašnjava cio proces transformacije KBS-a.

Thaçi kaže da Kosovo ovu transformaciju vidi kao neophodan korak ustavnog i suverenog prava da uspostavi odbrambene snage i zaštiti teritorijalni integritet Kosova, te da doprinese miru i bezbjednosti u regionu.

On je dodao da kao predsjednik Republike Kosovo i vrhovni komandant KBS-a, osjeća obavezu da obezbjedi sve neophodne zakonske i političke argumente u korist procesa transformacije, kako ne bi bilo nesporazuma sa NATO-m i njegovim članicama.

Ministar je objasnio da je u skladu sa Ustavom Kosovo osnovalo KBS (2008-2009) – nacionalni snage bezbjednosti, kadre da zaštite građane i zajednice, a oslanjajući se na ovlašćenja predviđena posebnim zakonom za KBS, piše Kosovapress.

Međutim, zakon po Thaçijevom mišljenju – definiše KBS samo kao bezbjednosni instrument koji podržava Vladu Republike Kosovo i pomaže civilnim vlastima u slučaju prirodnih katastrofa i drugih vanrednih situacija.

“Prema postojećem zakonu, KBS-u je dozvoljeno lako naoružanje i nije dozvoljeno posedovanje teškog naoružanja. Pripadnici KBS-a su regrutovani i obučeni od strane NATO-a, koji nastavlja da podržava njihov kontinuirani razvoj kroz smjernice, obuku i izgradnju kapaciteta. KBS je dobrovoljna snaga, profesionalnog i multietničkog Kosova,” napisao je Thaçi u ovom pismu.

Kao drugu tačku, Thaçi je napomenuo da Republika Kosovo, kao suverena država, uzima za ozbiljno svoju odgovornost da svojim građanima obezbjedi sigurnost i teritoriju.

“Treće, mi smo uvijek znali da ova transformacija neće biti lak proces, i zbog unutrašnje političke situacije, kao i zbog spoljnih faktora koji su uključeni. Međutim, u to vrijeme ostali smo odlučni da se u tom procesu krene naprijed, pa čak i danas, u saradnji sa našim strateškim partnerima, uključujući i NATO,” napisao je on.

Da bi se postigao ovaj cilj, prema Thaçiju, postoje samo dvije opcije koje spominje u ovom pismu.

“Pravna procedura uključuje ustavne amandmane kojima će se promjeniti ime – KBS u KOS, i usvajanje novog zakona za KOS. Ovo bi bila najbolja opcija. Međutim, u aktuelnim političkim okolnostima, praktično je nemoguće zauzeti ovaj pristup, jer ustavni amandmani zahtjevaju dvije trećine glasova u Skupštini Kosova. Pored toga, dvije trećine glasova svih poslanika, ustavni amandmani zahtijevaju i dvije trećine glasova svih poslanika koji predstavljaju druge zajednice koje žive na Kosovu, uključujući kosovske Srbe. Na žalost, poslanici koji predstavljaju kosovske Srbe, potpuno su lojalni samo Srbiji i oni su jasno svoj glas podigli protiv usvajanja neophodnih zakona za uspostavljanje KOS-a. S druge strane, zakonski, Srbija i dalje Kosovo smatra djelom svoje teritorije i ne bi savjetovala poslanike – kosovske Srbe – da glasaju u korist ove transformacije. Na kraju, ova opcija je praktično nemoguća zbog uloge veta Srbije,” napisao je on.

Druga opcija, prema Thaçiju, uključuje samo promjene u postojećem zakonu o KBS. Nisu potrebni ustavni amandmani. Sve što treba da se uradi jeste usvajanje novog zakona za KBS, kojim će one promjeniti svoju misiju.

“U okviru ove opcije, nema potrebe da se postojeće ime KBS mjenja, nema potrebe za ustavnim promjenama. Prema tome, ovakav pristup ne zahtjeva dvije trećine glasova svih članica, kao i što ne zahtjeva glas dvije trećine članova iz redova albanske zajednice koja živi na Kosovu, uključujući i kosovske Srbe. Zakon može biti donijet prostom većinom glasova svih poslanika,” napisao je on.

Thaçi je naglasio da se toliko stvari mjenja širom svijeta i da su novi igrači spremni da prošire svoj uticaj u našem regionu.

Kosovo će svojom voljom sačuvati i promovisati mirne dobrosusjedske odnose u cilju povećanja stabilnosti i povjerenja između zemalja u regionu.

“Zbog toga, mi i dalje ostajemo snažno posvećeni procesu normalizacije odnosa između Kosova i Srbije. Međutim, Srbija koju Rusija snažno podržava, ne djeli isti cilj sa Kosovom da postane članica NATO-a. Umjesto toga, Srbija još uvijek ima pretenziju na teritoriji Kosova i konstantno dobija sve više i više oružja od Rusije, uključujući i ruski borbeni aviona MiG-29,” piše Thaçi u ovom pismu predstavnicima NATO-a i članicama Sjevernoatlantskog saveza.

On je rekao da je pitanje nacionalne bezbjednosti na Kosovu usko povezano sa regionalnom bezbjednošću i uopšte evro-atlantskim integracijama.

“U ovom kontekstu, izražavam svoje zadovoljstvo zbog činjenice što jedan od naših strateških partnera, uključujući i NATO, ne postavlja pitanje našeg suverenog prava da delujemo u tom duhu. Sa jedinom razlikom da to nema nikakve veze sa krajnjim ciljem transformacije KBS, već pristupom ili izborom opciji kako da se to uradi. Imajući ovo u vidu, već sam javno izjavio da smo spremni da ovu transformaciju izvedemo kroz opciju 1, ukoliko se uslovi budu brzo ispunili. Na žalost, činjenice i stav predstavnika kosovskih Srba ostaju nepromjenjeni, tako da oni nastavljaju da se protive transformaciji KBS-a u bilo kom obliku,” dodaje u pismu.

Prema Thaçijevom mišljenju, njihov stav odražava stav Srbije po ovom pitanju.

Priznaje da zbog toga zakonske inicijative, preduzete kako bi se KBS transformisao – treba da se nastave u skladu sa zakonom na snazi, procedurama i kroz transparentan inkluzivni proces.

Zaključujući, Thaçi je objasnio ponovo da se na transformaciju KBS-a u KOS ne može gledati kao na jednostran čin.

“Što se može vidjeti samo ako kažete da Kosovo treba da dobije podršku od Srbije da uspostavi svoje vojne odbrambene snage. Žao mi je što ste u svojstvu generalnog sekretara NATO-a upozorili na moguće posledice u smislu saradnje između KBS-a i NATO-a, u slučaju promene mandata KBS-a. Ovo upozorenje uzeo sam za veoma ozbiljno i veoma mnogo žalim što ste javno objavili ove posljedice, a po završetku pravne inicijative. Odajući najveće poštovanje za NATO i njene države članice, moram da naglasim da je Kosovo odlučno da završi ovaj proces na transparentan i sveobuhvatan način,” dodao je on.

Thaçi je zatražio da se prijateljski razmotre svi pravni i politički argumenti kratko opisani u ovom pismu i da se podjele sa državama članicama NATO-s.

On je pozvao zemlje članice NATO-a da ne nanose moguće posljedice za KBS, a kao rezultat postepene transformacije.

“Umjesto toga, pozivam vas sve da podržite ovaj proces i da ojačate saradnju sa KBS-om, jer smo zajedno gradili ovu bezbjednosnu snagu toliko godina,” kaže se u pismu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.