Republika Kosovo postaje važan telekomunikacijski čvor

Novopokrenuta internet konekcija velike brzine putem optičkog vlakna između Kosova i Albanije unaprijedit će kvalitet i sniziti troškove internet usluga u obje zemlje.

Albanski operator prijenosnog sistema potrošio je za taj projekat 9 miliona eura, a sredstva su obezbijedili i Pošta Albanije (2,6 miliona eura) i kosovski internet provajder Kujtesa (2 miliona eura).

Ekrem Hoxha, predsjedavajući Regulatorne uprave kosovskih telekomunikacija, izjavio je da će se tim novim digitalnim autoputem uvećati obim internet saobraćaja i unaprijediti kvalitet komunikacija između dviju država. Hoxha izjavio da se u tom projektu koristi mreža naredne generacije, koja omogućuje prijenos glasa, podataka i video-usluga.

Do pokretanja te nove mreže, kosovski operateri komunicirali su s Albanijom samo putem mikrotalasnih linkova, što je manje efikasna tehnologija.

“Prednost ove tehnologije je da ona, putem upotrebe optičkog vlakna, omogućava nepostojanje elektromagnetskog ometanja i povećava se sigurnost podataka”, izjavio je Hoxha za SETimes. “Konekcija putem optičkog vlakna omogućava prijenos velike brzine i veće kapacitete čak i na velikim udaljenostima, a konačno, povoljnija joj je i cijena”.

Nova mreža doprinos je postojećoj telekomunikacijskoj infrastrukturi na Kosovu, koja uključuje slične konekcije optičkim vlaknom s Makedonijom i Srbijom.

“Sve te konekcije u potpunosti su funkcionalne i doprinose stvaranju povoljnije, konkurentnije sredine u našoj zemlji”. izjavio je Hoxha. “Konekcija Kosova s Albanijom putem optičkog vlakna čini od Kosova most telekomunikacijske infrastrukture koji pruža vezu s drugim zemljama na zapadnom Balkanu”.

Premijer Hashim Thaçi je izjavio da su Kosovu kao novoj državi potrebna značajna ulaganja u sve vrste infrastrukture. Thaci je dodao kao će taj digitalni autoput doprinijeti jačanju socijalno povoljne sredine, otvarati nova radna mjesta i omogućiti vladama obiju zemalja da iskoriste pogodnosti digitalnih usluga.

“Projekat e-vlade, kojim se povećava efikasnost rada vlade a smanjuju troškovi njenog rada, može se ostvarivati samo razvojem digitalne mreže,” izjavio je Thaçi.

Albanski premijer Sali Berisha izjavio je da će građani imati koristi od veće brzine interneta.

Iz Pošte Albanije saopćeno je da ona ima za cilj osigurati kvalitetne usluge po cijenama pristupačnim za potrošače.

“Međusobno povezivanje u narednom periodu između Tirane, Prištine i Skoplja namjerava se ostvariti u okviru jedne optičke mreže,” kaže se u saopćenju Pošte Albanije i dodaje da će se novim autoputem uvećati broj korisnika interneta i unaprijediti kvalitet za sve.

Prema podacima Međunarodne unije za telekomunikacije, Albanija je 2011. imala 139.000 umreženih korisnika širokotalasnog interneta (4,34 na 100 stanovnika). Skoro polovina građana Albanije (49 posto) koristi internet, što je povećanje u odnosu na 34 posto iz 2007.

U izvještaju ranije u toku godine od strane Kosovske asocijacije za informacijske i komunikacijske tehnologije, utvrđeno je da skoro 75 populacije Kosova ima pristup internetu, što je povećanje od 19 posto u odnosu na 2009.

Hoxha je izjavio da kontinuirani napredak u oblasti komunikacijskih tehnologija omogućuje razvoj inoviranja proizvoda i usluga i brži ekonomski rast.

“Svi smo mi svjedoci toga da se skoro sve danas spaja s tehnologijom informacija,” izjavio je Hoxha. “Stoga, Republika Kosovo postepeno postaje važan telekomunikacijski čvor, fokusirajući se na razmjenu internet saobraćaja”.

Amir Rashica, profesor informacionih tehnologija privatnog kosovskog univerziteta ABB, izjavio je da razvoj komunikacijske infrastrukture u zemlji također igra ulogu u interkulturnim i međuetničkim razmjenama.

“Vjerujem da je vrlo važno stvarati virtualne mreže komunikacije s drugim kulturama”, izjavio je on.

Tune Rrasa, 19-godišnji student, provodi sate na internetu, ali je najviše zainteresiran za virtuelnu komunikaciju s Kosovom.

“Meni dobro zvuči sve što se uradi po pitanju informacijskih tehnologija”, izjavio je Rrasa. “Više mogućnosti, više komunikacije”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.