Rok od 15 dana mogao bi da učini plodnim pregovore između Samoopredjeljenja i LDK

Arton Demhasaj iz organizacije “Budi se” rekao je da je od danas pritisak da se postigne dogovor o koalicionoj vladi između Samoopredeljenja i Demokratskog saveza Kosova (DSK) još veći i da dati rok od 15 dana može da pregovore učini plodnim ako obe strane teže sporazumu.

Demhasaj je u intervju za KTV rekao da je komunikacija dveju strana bila pooštrena, ali da misli da bi trebalo da dođe do sastanka i da se pronađe mogućnost uzajamnog dogovora između dve ponude koju su iznele dve strane.

Demhasaj kaže da pritisak koji im nameće rok mandatara može da pregovore učini plodnim ako obe strane teže tom sporazumu.

“Ako analiziramo situaciju od početka, ove političke stranke nisu išle ka približavanju, već udaljavanju. Mislim da je stvoreno mišljenje da su one blizu postizanja dogovora, međutim to nije bilo tako ni u jednom trenutku do sada, zbog netransparentnosti za javnost. Kada se počelo govoriti javno shvatili smo da nisu blizu. To stvara utisak da žele okriviti jedni druge”, rekao je on.

Demhasaj kaže da komunikacija video zapisima i pismima više se odnosi na javnost, nego što je to komunikacija među partnerima u pregovorima. Prema njegovim rečima, to se radi kako bi se opravdali pred biračkim telom.

Demhasaj kaže da se jezik može prevazići ali inati i optužbe jedni protiv drugih će uticati na izostanak odgovarajućeg upravljanja.

“Njihovo neslaganje u ovoj meri se nije očekivalo, jer su obe političke stranke vodile umerenu kampanju. Očekivalo se da će posle izbora doći do brže saradnje, ali kada je otpočelo sa podelom vlasti tek su tad isplivale na površinu njihove nesuglasice”, rekao je on.

Demhasaj kaže da predsednik Skupštine Kosova može da sazove sednicu ranije ako postoje signali da se može izglasati nova kosovska vlada.

Pisma predsednika Tačija okarakterisao je kao pritisak prema Samoopredeljenju za davanje imena mandatara.

“U zemlji je sve stalo, ništa se ne pomera dok nema vlade. U takvoj situaciji kada neko ne zna koja je stranka vladajuća, a koja je opozicija, ne zna se ni kako treba da izgledaju skupštinski odbori. Neki odbori već su trebali da budu formirani, poput odbora za budžet i finansije, jer idemo ka finansijskom kolapsu”, upozorio je Demhasaj.

Prema njegovim rečima, trebalo bi osnovati Odbor za budžet i finansije da bi se prevazišla situacija u kojoj se Kosovo nalazi.

Demhasaj kaže da ako Kurti ne uspe da formira vladu u roku od 15 dana, predsednik bi mogao da mandat da drugom kandidatu.

“Ako čak i drugi mandat ne uspe u roku od deset dana, tada se krećemo prema crpljenju budžeta. Onda ne možemo ni izaći na izbore bez budžeta jer nema zakona o budžetu”, rekao je on.

Kaže da je prva greška koju je Samoopredeljenje napravilo bila postavljanje crvenih linija za sve ostale političke stranke. Kaže da upravo zbog toga DSK može imati veći apetit da traži veći udeo u kosovskoj vladi.

Demhasaj navodi da, prema parlamentarnoj logici, druga stranka mora da se bori protiv prve stranke kako bi pobedila na narednim izborima.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.