Rukiqi: “Mini šengen” i Gazivode su u redu, ako iza ne stoji samo politika

Predsednik Privredne komore Kosova Berat Rukići, izjavio je da Kosovo u ekonomskom smislu ne gubi ništa od “mini-Šengena” i da može da eliminiše probleme koje Kosovo stvara drugim zemljama, ali ako to bude politički projekat to će usporiti ekonomske efekte, prenosi Koha.

“Nema problema sa Kosovom, ni prijema na granici, ni prelaza sa ličnim kartama, ni necarinskih barijera, niti bilo kog drugog problema neprihvatanja dokumentacije. Imamo veze sa drugima i ako “mini-Šengen” uspe da eliminiše ove probleme koje imamo, to sigurno može imati pozitivan efekat. Ali ako se EU tretira samo kao politički projekat usporavanja ili smanjenja apetita zemalja za članstvo u EU, dok ove zemlje u regionu pokušavaju da promovišu samo kao politički projekat, tada će ekonomski efekti biti nula“ rekao je Rukići.

On objašnjava da postoje očekivanja za ovaj proces zbog političke strane koju je zauzeo.

“Ako pogledate šta se dešava u EU, postoji tendencija stvaranja ovog “predsoblja”. Bilo je moguće stvoriti ga sa CEFTA, ali nije uspela da reši sve trgovinske probleme. Sada se pokušava korak dalje, da stvore zajedničko regionalno tržište koje se lakše integriše u EU“, dodao je Rukići.

Rukići je za KTV rekao je da bi studija izvodljivosti trebalo da se uradi za Gazivode, ali da ne bude politizacije.

“Studija izvodljivosti može navesti da postoji ekonomska racionalnost, ja je ne vidim kao problem, ali ako postoji pokušaj da se dobije politička konotacija, sve u šta se politika meša u komercijalnim ekonomskim pitanjima nije dobar znak i nije dalo pozitivne rezultate. Stoga se nadam da će iz pristupa koji će imati odeljenje koje ima izvanredno iskustvo doći do profesionalne studije izvodljivosti koja će nam pokazati komercijalni interes“, rekao je Rukići.

Dodao je da je pitanje eksploatacije ovih prirodnih resursa regulisano međunarodnim konvencijama.

Prema njegovim rečima, Srbija nema pravo da preusmeri tok, jer ako žele da nanesu štetu mogu to da učine, ali ovo je flagrantno kršenje međunarodnog prava.

“Ne vidim ekonomski interes Srbije u eksploataciji Gazivoda u smislu umešanosti u upravljanje na Kosovu, ali može postojati samo politički interes. Ako želimo da imamo Gazivode i bilo koji drugi projekat ekonomske infrastrukture koji se pokaže uspešnim, moramo to videti sa komercijalne i ekonomske tačke gledišta“, rekao je Rukići.

Ocenio je da je političko mešanje oštetilo mnoga važna preduzeća na Kosovu.

“Trepču imamo već 20 godina i ne znamo kako da njome upravljamo. Možda ne gubimo u imovinskom smislu, ali gubimo u ekonomskom smislu ne samo za sada, već gubimo gotovo zauvek. Zbog toga je dobro dozvoliti da se uradi ta studija izvodljivosti, u ovoj studiji nema ništa loše“, rekao je Rukići.

Predsednik Privredne komore Kosova rekao da sporazum postignut u Vašingtonu, iako ima političku pozadinu, pruža koristi Kosovu.

“Svi sporazumi sa Srbijom imaju političku pozadinu. Ovo se smatra normalizacijom ekonomskih odnosa, ali ne definiše koji su to ekonomski odnosi koji se normalizuju“, rekao je on.

Kako je naveo Rukići, sporazum je imao “ambalažu” ekonomske normalizacije, dok su unutra mnoga pitanja geopolitičke i međunarodne politike.

“Ono za šta se može smatrati da utiče na ekonomske odnose Kosovo i Srbija je: infrastrukturni projekti, podrška privatnom sektoru, deo koji se odnosi na “mini Šengen” i deo koji se odnosi na graničnu tačku u Merdaru“, kaže Rukići.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.