Savjet za zaštitu ljudskih prava: Da li je proces dijaloga važniji od upravljanja pandemijom?

Savet za zaštitu ljudskih prava ocenjuje da se u vreme pandemije kada je najvažnije preživeti, „neko“ setio da „oživi“ koordinatora za razgovor sa Srbijom i to po uzoru i volji Đuzepa Borelja i Miroslava Lajčaka, kako kažu, najvećih protivnika Kosova, prenosi Kljan Kosova.

U saopštenju Saveta za zaštitu ljudskih prava se navodi i da je trenutno Kosovo u vrhu liste po broju zaraženih i broju smrtnih slučajeva, i umesto da se vast bavi opštom mobilizacijom upravljanjem i prevazilaženjem situacije koja se iz dana u dan pogoršava, politički akteri doprinose samo eskalaciji trenutnog stanja.

„Na sve načine, glasanje o zakonu o pandemiji je otežano, ne postoji ništa obećavajuće za program oporavka ekonomije,a ni zdravstva. Ranije smo ga više cenili, a sada se kritikuje i nedovoljno podržava i nalazi na ivici kolapsa uprkos svim naporima i žrtvama zdravstvenih radnika. Strah i apatija postali su zaštitni znak mnogih građana Kosova“, kaže se u saopštenju.

Dodaje se i da Hiseni, osim velikih ambicija i obećanja da će u te razgovore staviti „lovor pobede“, nije ponudio ništa konkretno i ne obaveštava građane Kosova o bilo čemu, kao da se odlučuje o budućnosti Tibeta, a ne Kosova.

„Čak i umotani u veliku netransparentnost, učinili su ceo ovaj proces sumnjivim, nepouzdanim i sa mogućim lošim završetkom za Kosovo. Lajčak i Borelj ne obećavaju ništa dobro za Kosovo, osim što će trasirati put Srbiji ka integraciji u EU u vreme kada je Kosovo potpuno izolovano“, navodi se u saopštenju.

Kako kažu u Savetu bez neophodnog političkog konsenzusa, pregovori se ne mogu nastaviti.

„Pregovori su čista improvizacija. Ako koordinator Skender Hiseni nema podršku opozicije i entiteta koji ga je imenovao na tu funkciju, bez odobrenja širokog političkog spektra, onda nema razloga za nepotrebne troškove. Bolje da se ta sredstva preusmere na borbu protiv pandemije“, dodaje se u saopštenju.

Navode i da je građanima Kosova potrebno zaštititi njihovo zdravlje koje je trenutno jako ugroženo.

„Građanima je potrebna i poboljšana i stabilna ekonomska situacija, povratak u škole i normalizacija života, a ne improvizovani, štetni i nepotrebni razgovori i to stvoreni samo da osiguraju politički opstanak“, kažu iz Saveta.

Napominju i da trenutno nisu osigurana ljudska prava.

„Samo jačanjem institucija i zakona koji bi bio od presudnog značaja za upravljanje i prevazilaženje situacije koju prouzrokuje kovid-19 moguće je prevazići trenutno stanje na Kosovu. Pozivamo vas da napustite svoje lične, političke i partijske improvizacije i ambicije i da se suoče sa stvarnim problemima sa kojima se suočavaju i građani Kosova i za koje je mandat i dobijen, a do sada nije ispoštovan“, zaključeno je u saopštenju.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.