Sjećanje na junaka koji je dao život za komšiju Bošnjaka

Predstavnici vlasti u Trebinju i porodica danas su prislužili  svijeće i položili cvijeće na spomenik Srđanu Aleksiću koji je prije dvadeset godina izgubio život, braneći prijatelja Bošnjaka od pripadnika paravojnih srpskih snaga.

Srđanov otac Rade kaže da dvije decenije živi sa prazninom što je izgubio najbližeg, ali je ponosan na Srđanov ljudski gest jer je poštovao samo čovjeka, bez obzira na vjeru i naciju.

“Srđanovo ime postalo je sinonim dobrote i časti koje se poštuje, a za mene je Srđan ostao dvadestšestogodišnji mladić koji je u punoj snazi i zreloj mladosti žrtvovao život za čovjeka”, ističe Rade Aleksić nakon što je prislužio svijeću  na  grobu sina u Podgljivlju.

On napominje da na njegovu adresu godinama stižu poruke i pisma ljudi iz cijelog sveta koji su ponosni na Srđanovo djelo.

Rade kaže da mu je mnogo važnije da djelo njegovog sina cijene njegovi sugrađani, nego da neka ulica u Trebinju nosi ime Srđan Aleksić.

“Ako moji sugrađani vole Srđana i njegovo djelo onda je on njihov. Obilježja su sporedna stvar u odnosu na osjećanja”, smatra Rade.

Gradonačelnik Trebinja Slavko Vučurević ističe da  je ponosan na sugrađanina Srđana Aleksića koji je, kako je naveo, iako tada veoma mlad pokazao vrlinu koju rijetko ko posjeduje i žrtvovao svoj da bi spasio tuđi život.

On je rekao da će lokalna vlast razmatrati mogućnost postavljanja adekvatnog obilježja sa Srđanovim imenom.

Srđanov grob, povodom dvadesetogodišnjice od njegove smrti, posjetila je i delegacija iz Crne Gore, koji su istakli da bi uskoro i jedna ulica u Podgorici trebalo da nosi Srđanovo ime.

Tragedija se dogodila 21. januara kada je Srđan, tada dvadesetšestogodišnji mladić, prolazeći trebinjskom pijacom ugledao kako  četvorica “srpskih junaka” maltretiraju njegovog komšiju i prijatelja Alena Glavovića.

On je pokušao da spasi prijatelja, ali je od zadobijenih udaraca pao u komu i šest dana kasnije preminuo u trebinjskoj bolnici.

Jedan od četvorice napadača poginuo je na ratištu, dok su ostala trojica osuđeni na po dvije godine i četiri mjeseca zatvora.

Alen Glavović živi i Švedskoj, ali svakog ljeta dolazi u Trebinje i obilazi Srđanov grob i njegovog oca.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.