Šta vizna liberalizacija znači za Kosovo

U Evropi jedino građani Kosova nemaju mogućnost putovanja bez viza, jer Kosovo još uvijek nije ispunilo sve uslove za dobijanje bezviznog režima koje je EU postavila. Analitičari su podjeljenog mišljenja, dok jedni smatraju da će Kosovo do kraja godine uspjeti da dobije bezvizni režim, drugi su mišljenja da to neće biti uskoro. Međutim, postavlja se pitanje šta će vizna liberalizacija donijeti Kosovu.

Već duže vrijeme kosovski zvaničnici najavljuju da će Kosovo do kraja ove godine biti na bjeloj šengen listi, koja omogućava građanima da bez viza putuju u zemlje Evropske unije. Pitali smo građane Kosova da li su upoznati sa tim šta vizna liberalizacija znači kao i šta ona može donijeti Kosovu.

“To je dobro za mlade, moći će da putuju više, ali šta će nam vizna liberalizacija ako nemam finansijska sredstva”.

“Mladi će moći da strudiraju u inostranstvu i moći ćemo slobodno da se krećemo”

“Biće to dobra prilika za građane Kosova da nađu posao u inostranstvu i da odu odavde”, kažu građani Kosova.

Na sajtu ministarstva za evropske integracije, građani mogu da se upoznaju sa tim šta dobijanje vizne liberalizacije konkretno znači u praksi.

Vizna liberalizacija podrazumijeva slobodu kretanja u zemljama Šengenske zone. Vizna liberalizacija omogućava putovanje bez vize do 90 dana, svakih šest mjeseci a ne dozvolu za rad ili pravo da se živi u bilo kojoj od država, Šengenske zone.

Od trenutka kada bude ukinut vizni režim za Kosovo, pravo da putuju bez viza imaće svi građani zemlje koji poseduju biometrijske pasoše.

Granična policija Šengenskih država ima pravo da odbije ulazak svakom građaninu u slučaju sumnje da može zloupotrebiti viznu liberalizaciju.

Vizna liberalizacija ni u kom slučaju ne znači mogućnost zapošljavanja ili bilo koju ekonomsku aktivnost u zemljama Šengenske zone.

Ako želite da studirate u jednoj od Šengenskih država, onda morate dobiti vizu koja vam omogućava duži boravak od 90 dana.

Politikolog Stefan Filipović smatra da je bezvizni režim potreban svim građanima Kosova jer im je bez njega ograničena sloboda kretanja, međutim, misli, da problem sa vizama na Kosovu neće skoro biti rješen.

“To je veliki problem za sve građane Kosova, to je ograničavanje slobode kretanja. I mislim da je problem sa vizama dobra prilika za građane Kosova da shvate kako su Srbi živeli posljednjih godina i da sloboda kretanja nije samo neka srpska priča i metafora već ozbiljan problem za čovjeka u 21. vijeku”, kaže Stefan Filipović.

Kosovo će do kraja godine uspijeti da se izbori sa svim uslovima koju su potrebni da bi dobilo viznu liberalizaciju vjeruje politički analitičar Ramush Tahiri.

“Niko nije zadovoljan korupcijom ali to je stvar procene a ta procjena će biti pozitivna zbog toga što je proces pozitivan iako nemamo neke naročite rezultate. Mislim da ćemo tokom narednog perioda imati konkretne zakone, biće rješeno pitanje uzurpirane imovine a biće rezultata i što se tiče i korupcije na visokom nivou. To mora biti tako jer je prije svega u interesu Kosova i vladavine prava. Ne može određena grupa ili politička partija držati Kosovo u šaci i držati kao taoce građane Kosova”, kaže Tahiri.

Da bi Kosovo dobilo bezvizni režim neophodno je da sprovede borbu protiv korupcije i organizovanog kriminala. Jedan od posljednjih uslova Evropske unije bio je i demarkacija granice sa Crnom Gorom koju je Skupština Kosova usvojila marta ove godine.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.