Thaçi: Apsurdno je da se građani Kosova lakše kreću kroz Srbiju nego kroz BiH

Predsjednik Kosova Hashim Thaçi izjavio je kako se građani Kosova lakše mogu kretati kroz Srbiju nego kroz Bosnu i Hercegovinu, što je ocijenio “apsurdnim”, pozvavši na prevazilaženje takvih prepreka u regionu, javlja Anadolu Agency (AA).

Na Kosovu se danas održava jednodnevna Regionalna konferenciji za zaštitu i promovisanje ljudskih prava i prava nevećinskih zajednica, koju organizuje Savjetodavno vijeće za zajednice, koje funkcioniše u okviru Kancelarije predsjednika Kosova.

Kosovski predsjednik je otvarajući Konferenciju naveo da je Kosovo posvećeno dijalogu za normalizaciju odnosa sa Srbijom i izgradnji dobrosusjednih odnosa sa svim zemljama regiona. Poručio je da se na regionalnom nivou može uraditi mnogo više kako bi se poboljšali komuniakcija i saradnja između država i u tom kontekstu je naveo neka od pitanja koja se mogu unaprijediti, kao što je omogućavanje slobodnog kretanja građana i robe po zemljama regiona.

“Naprimjer, građani Kosova ne mogu slobodno da se kreću kroz Bosnu i Hecregovinu i obrnuto, a ono što je apsurdno je da se mogu lakše kretati kroz teritoriju Srbije, nego kroz Bosnu i Hercegovinu. Te prepreke treba prevazići”, istakao je Thaçi.

On je kazao da ni roba sa Kosova ne može slobodno da se transportuje kroz zemlje regiona, te je ocjenio da ovi problemi ne bi trebali ni da postoje, niti bi trebalo da bude potrebe za posredovanjem međunarodnog faktora u rešavanju ovih pitanja.

Na Konferenciji, pored predstavnika nevećinskih zajednica sa Kosova, učestvuju i predstavnici manjinskih zajednica iz Hrvatske, Crne Gore, Srbije, Albanije i Makedonije.

Thaçi je kazao da je današnji skup u službi regionalne saradnje i dijaloga, koji i Kosovo promoviše, kao i u funkciji razmjene ideja i najbolje prakse za stvaranje i primenu afirmativnih politika. Zaključio je da ovaj forum treba da posluži “pronalaženju rješenja za rušenje zidova koje još uvijek imamo među nama”.

Istakao je i da je Kosovo dobar primjer za afirmaciju nevećinskih zajednica, jer je Kosovo izgrađeno na ustavnim principima sveobuhvatnosti, ravnopravnosti i slobode svakog pojedinca. Dodao je da su nevećinske zajednice predstavljene u političkim insitucijama zemlje, da imaju garantovanu mogućnost zaštite i promocije svojih demokratskih i političkih prava.

Prema njegovim riječima, na Kosovu postoji princip kvota za zapošljavanje manjina u javnim institucijama, postoje kvote za upis studenata iz manjinskih zajednica na javnim univerzitetima, kao i zakonodavstvo protiv diskriminacije kosovskih građana.

Politički savjetnik za zajednice posebne izaslanice EU na Kosovu Stefano Gnoci je naveo da se preporuke Savjetodavnog vijeća za zajednice trebaju ozbiljnije uzimati u obzir. On je kazao da EU podržava rad Veća kao važnog partnera, koji je obuhvaćen i izvještajem o primeni Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju.

Predsjedavajući Savjetodavnog veća za zajednice Kosova Gazmen Salijević je istakao da na Kosovu ima pozitivnih koraka na integraciji nealbanskih zajednica, ali i dalje postoje problemi i Savjetodavno vijeće postoji upravo zato da bi promovisalo i zalagalo se da se prava zagarantovana Ustavom i zakonima sprovedu.

U poslijepodnevnom delu rada Regionalne konferencije, pored ostalih, najavljeno je i obraćanje Saše Miloševića, podpredsjednika Srpskog nacionalnog veća iz Hrvatske, Sulejmana Ugljanina, predsjednika Bošnjačkog nacionalnog vijeća u Srbiji, i Mirsada Džudževića, predsjednika Nacionalnog savijeta Bošnjaka Crne Gore.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.