Civilni aktivisti u otvorenom pismu parlamentarcima i evropskim predstavnicima: Glasajte u korist vizne liberalizacije za Kosovo

Dvadeset i troje kosovskih civilnih aktivista, novinara, publicista, umjetnika, sportista i naučnih radnika uputilo je otvoreno pismo evropskim predstavnicima, pozivajući Evropski parlament, Vijeće ministara i države članice EU da glasaju u korist vizne liberalizacije za Kosovo. Navodeći da polažu „velike nade“ da će ovu odluku donijeti ovog mjeseca, u pismu su izlistali i četiri razloga zašto bi trebalo da glasaju ‘za’. Istovremeno su poručili: „Svako eventualno odlaganje odluke Savijeta o viznoj liberalizaciji će ozbiljno ugroziti ambicije kosovskog društva za evropsku integraciju i biće široko doživljeno kao diskriminacija građana Kosova čak i u odnosu na region.“ Pismo, koje je objavio jedan od potpisnika – novinar Adriatik Keljmendi na svom Fejsbuk nalogu – prenosimo u cjelosti:

„Poštovani komesari, evro-parlamentarci i ministri zemalja članica Evropske unije,

Građani Kosova su jedini u Evropi koji ne uživaju pravo na slobodu kretanja unutar Šengenske zone.

Prošla je decenija otkako je naša zemlja započela reforme i ispunjavanje konkretnih uslova u okviru procesa liberalizacije.

Hiljade studenata, uspešne ličnosti umetnosti, kulture i sporta su i dalje podvrgnute viznom režimu, koji ograničava njihov boravak na određeno vreme.

Čitave porodice nisu u mogućnosti da posete svoje porodice, mesta i gradove.

Takođe, nisu u stanju da se upoznaju sa evropskim kulturnim vrednostima, dok u teoriji uče svoju decu da je perspektiva Kosova u Evropskoj uniji.

Veoma mali broj mladih na Kosovu je imao sreću da vidi jednu evropsku državu, jer je teško realizovati čak i studijske posete zbog oštrog viznog režima.

Na Kosovu postoji percepcija da je EU postavila posebne zahteve i da diskriminiše Kosovo u pogledu vizne liberalizacije.

Prolazili smo kroz političku blokadu tri godine zaredom zbog pitanja razgraničenja sa Crnom Gorom – kriterijuma utvrđenog tokom procesa liberalizacije.

Ovo pitanje, osim što je polarizovalo političku scenu, podelilo je građane, povećalo nesigurnost i poverenje građana prema kosovskim političkim strankama i vlastima u Briselu.

Uprkos značajnoj osetljivosti ovog pitanja, našli smo modalitet usvajanja Sporazuma o razgraničenju, jer je to bio kriterijum koji je posebno zahtevan za viznu liberalizaciju.

Sada, poštovani evro-parlamentarci i ministri zemalja članica Evropske unije, vi ste na pragu donošenja odluke o viznoj liberalizaciji za građane Kosova.

Mi, kao civilno društvo Kosova, pozivamo vas da donesete odluku ‘ZA’ viznu liberalizaciju za Kosovo, između ostalog, iz sledećih razloga:

  1. Građani Kosova su jedini u celom regionu na koje se primenjuje Šengenski vizni režim, uprkos postojanju naše društvene volje za proces evropskih integracija.
  2. Kao društvo gubimo velike šanse za transformaciju zasnovanu na evropskim modelima, jer nam je uskraćena prilika da razmenjujemo iskustva sa građanima država članica EU.
  3. Zaključili smo da je izolacija mladih bila pokretačka snaga za uključivanje u radikalne i ekstremističke organizacije, posebno one na Bliskom istoku.
  4. I, što je najvažnije, mislimo da je Kosovo ispunilo merljive kriterijume proistekle iz procesa vizne liberalizacije.

Očekujemo da konačni izveštaj o oceni vizne liberalizacije bude pozitivan i pozivamo Evropski parlament, Veće ministara, a posebno države članice EU da glasaju u korist vizne liberalizacije za građane Kosova.

Podržavamo težnju EU u uspostavljanju kontrole nad migracionim tokovima i uvođenje mehanizama za suspenziju vizne liberalizacije, kako se primenjuje na druge države. Smatramo da Kosovo ne predstavlja rizik migracije za EU.

Imajući u vidu da će Evropska unija imati izbore početkom naredne godine, polažemo velike nade da će ova odluka biti doneta u junu ove godine, a u cilju da građani – nosioci kosovskih biometrijskih pasoša – uživaju pravo na kratkoročno putovanje i bez viza u Šengenskoj zoni.

Svako eventualno odlaganje odluke Saveta o viznoj liberalizaciji će ozbiljno ugroziti ambicije kosovskog društva za evropsku integraciju i biće široko doživljeno kao diskriminacija građana Kosova čak i u odnosu na region.

Stoga, poštovani evro-parlamentarci i ministri država članica Evropske unije, pozivamo države članice EU da usvoje odluku što je pre tehnički izvodljivo i donesu odluku ‘ZA’ viznu liberalizaciju za građane Kosova.“

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.