Kosovske želje o albanskim vezama

Skupština Kosova je ove nedelje usvojila dve rezolucije u korist, kako su rekli inicijatori, građana Kosova i Albanije. Jedna se tiče ukidanja roaminga, a druga uklanjanja granične kontrole na prelazima Kosova i Albanije. Najavljen je i predlog o carinskoj uniji dve zemlje.

Za Srbiju to su velikoalbanske pretenzije, dok su kosovski analitičari nešto skeptičniji kada je reč o bilo kakvim rezolucijama u Skupštini Kosova.

Usvajanjem rezolucije, Skupština Kosova je izrazila političku volju da se ukine roaming sa Albanijom i obavezala Vladu Kosova da u okviru ekonomske integracije sa Albanijom pokrene proceduru o postizanju sporazuma o ukidanju roaming tarifa koje su veoma visoke između Kosova i Albanije.

Kako su inicijatori rezolucije rekli, inače poslanička grupa Partije socijaldemokrata koja se nedavno odvojila od pokreta Samoopredeljenje, nadležne telekomunikacione institucije u Albaniji su predvidele i ukidanje roaming tarifa sa zemljama u regionu u 2018.

Istakli su da su tarife roaminga između Kosova i Albanije veoma visoke, a njihovo ukidanje samo će povećati komunikaciju između ljudi i tako nadoknaditi moguće gubitke privatnih mobilnih kompanija. Rezoluciju su podržale sve partije.

Tako nešto u zemljama EU postoji još od prošle godine, poručili su.

Skupština Kosova je na predlog iste poslaničke grupe usvojila rezoluciju i o uklanjanju granične kontrole na tri granična prelaza između Kosova i Albanije.

Kako je rekao poslanik Dardan Molićaj, otvaranje granica će otkloniti poteškoće i administrativno ometanje sa kojima se suočavaju građani dve zemlje, i znatno im uštediti vreme. Od Vlade Kosova je zatraženo da pokrene procedure o uspostavljanju jednog takvog međunarodnog sporazuma.

Reakcije na to već su stigle iz Srbije.

Ministar spoljnih poslova Ivica Dačić je na konferenciji za novinare u tom ministarstvu tako nešto oslovio velikoalbanskim težnjama.

Predsednik Skupštine Kadri Veselji kazao je u petak da je ovo politička volja Skupštine koju će sada da razmotri Vlada.

“Nismo prekršili neki standard EU i nećemo odmah da krenemo sa sprovođenjem toga. Integracija granica se prvo desila unutar EU. I mi kao Albanci imamo pravo da mislimo da ćemo se međusobno integrisati unutar okvira EU kao nezavisne i suverene države”, kazao je Veselji na konferenciji za novinare.

Analitičari na Kosovu su nešto skeptičniji o pitanju rezolucija.

Škeljzen Maljići smatra da je preterana reakcija srpskog šefa diplomatije o velikoalbanskim pretenzijama te dodaje da se sve države mogu međusobno dogovarati o određenim merama.

“Roaming se ukida u celoj Evropi tako da to nije nešto što bi trebalo da zabrinjava. To je samo u korist potrošača. Ali, što se tiče druge mere o ukidanju kontrole na granici, mislim da je to samo lepa želja jer je EU nekoliko puta tražila da se ta kontrola samo pojača. Da se pojednostave kontrole, to bi možda i moglo da se desi”, reči su kaže Maljićija.

Ipak, Maljići dodaje da skupštinske rezolucije nisu obavezujuće te da je i ranije bilo brojnih rezolucija koje su ostale samo na papiru.

Politolog Ramuš Tahiri navodi da ovakve rezolucije, iako nisu obavezujuće, daju određeni duh i smisao političkih kretanja. Kako je dodao, ovo je izraz određene partijske volje bez određenog značaja.

“Verovatno je da političke partije na Kosovu žele da budu u žiži javnosti a verovatno i da animiraju međunarodnu i unutrašnju javnost o ovim procesima. Ustvari, ne radi se o nikakvim velikoalbanskim ili maloalbanskim pretenzijama, zato što, kao prvo, Kosovo je pravno-politički građanska država, a, s druge strane, Kosovo ima određene obaveze naspram Evropske unije i kriterijume koje mora da ispoštuje a tiču se upravljanja granične linije i graničnih prelaza. Bilo kakvi odnosi Kosova sa drugim zemljama uspostavljaju se na osnovu rezolucija Skupštine, a do sada nijedna nije imala određeni značaj”, ocenjuje Tahiri.

Međutim, Kosovo i Albanija redovno održavaju sednice dveju vlada. Do sada su održane četiri takve sednice na njima se potpisuju sporazumi u korist dve zemlje.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.