Samit u Berlinu: Šta se mijenja u pregovaračkom balonu Kosova i Srbije

Sastanak u Berlinu može da znači promenu kursa, misle stručnjaci. Ali ne samo u politikama država, već i među onima koji dijalog vode.

Ukoliko bismo odnose Srbije i Kosova poslednjih meseci posmatrali kao jedan bezoblični balon, samit 29. aprila u Berlinu mogao bi da ponudi – novi, konkretni oblik tog balona.

Ako se tu umetnu i povučena priznanja Kosova, svi ovi događaji i odluke ‘ispumpali’ su pregovarački potencijal Beograda i Prištine.

Više od četiri meseca kasnije, stručnjaci sa kojima je BBC na srpskom razgovarao vide razgovore u glavnom gradu Nemačke kao priliku za promenu kursa. Ali ne samo u politikama pregovarača, koliko u većem uključivanju zemalja EU.

„Ne verujem da će sastanak biti prilika da se dođe do krajnjeg rešenja, ali će izazvati potpunu promenu kursa u načinu vođenja dijaloga i postizanja sporazuma“, kaže Đeraćina Tuhina, dopisnica iz Brisela za RTK i Radio Slobodna Evropa.

„Najvažniji elemenat ove konferencije jeste da je ko-organizator francuski predsednik, koji je do sada predstavljao kočnicu za bilo kakve korake u procesima proširenja EU.“

Erik Gordi, profesor političke sociologije na Univerzitetskom koledžu u Londonu, naglašava da je za dijalog bitna i odlazeća uloga Federike Mogerini koja „jako želi da se postigne sporazum“.

Promena kursa, ali Evropske unije

Nemačka kancelarka Angela Merkel i francuski predsednik Emanuel Makron biće domaćini konferencije u Berlinu.

Pozivnice su dobile zemlje zapadnog Balkana, ali i Hrvatska, Slovenija i predstavnici Evropske komisije.

„Na konferenciji 29. aprila se očekuju najviši predstavnici tih zemalja“, rekao je portparol nemačke vlade za novinsku agenciju DPA.

Glavna tema razgovora će, dodao je, biti stabilnost i povoljan razvoj regije.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.