Samo u 2015. godini čak 70.000 građana zatražilo azil: Neophodna informisanost o posljedicama ilegalne migracije Kosovara

Iako Kosovo nije bilo pogođeno migrantskom krizom, niti se našlo na migrantskoj ruti, ostaje činjenica da je u 2015. godini čak 70.000 građana Kosova zatražilo azil u zemljama Evropske unije.

Taj broj je u predhodnom periodu opao, što ne znači da je posao na informisanju građana o posljedicama ilegalne migracije završen.

Iz tog razloga od 1. marta 2016. do 31. avgusta 2018. godine sprovodi se projekat „Jačanje kosovskih institucija u efektivnom upravljanju migracijom“, koji prvenstveno ima za cilj informisanje javnosti o ilegalnoj migraciji. Ovaj projekat zbližavanja finansira kancelarija EU na Kosovu, a korisnik je Ministarstvo unutrašnjih poslova.

,,Naša mlada Republika našla se u jednoj „eksploziji“ ilegalne migracije prema Evropksoj uniji. Tome je doprineo i Sporazum o slobodi kretanja sa Srbijom, koji jeste dobar ali je u ovom slučaju imao negativni efekat. Mi smo učinili dosta toga, uhapsili smo 77 trafikanata. Ali ilegalna migracija je loša za interese građana i naše države koja želi viznu liberalizaciju. Neopravdano je da najevropskiji narod ostane bez viznog režima“, rekao je Skender Hyseni, ministar unutrašnjih poslova Kosova.

Partneri projekta su Ministarstvo bezbjednosti i pravde Holandije, Ministarstvo unutrašnjih poslova Austrije, Švedska agencija za migraciju, kao i druga ministarstva i agencije iz zemalja EU. Projekat bi trebalo da ojača institucionalne kapacitete u oblasti migracije i azila, takođe će biti sprovedene informativne kampanje o rizicima ilegalne migracije.

,,Iako Kosovo nije bilo suočeno sa migrantskom krizom, suočilo se sa velikim problemima u migraciji svojih građana, krajem 2014. i početkom 2015. godine, azil je u 2015. tražilo 70.000 osoba. Znamo da je Kosovo uložilo napore kroz razne kamapanje kroz proces repatrijacije, pa je broj tražilaca azila u 2016. opao, ali još uvijek postoji 11.000 onih koji traže azil. To pokazuje da je pred nama mnogo izazova, zbog čega je važno da ovu kampanju iskoristimo najbolje što možemo“, istakla je Natalija Apostolova, šefica kancelarije EU na Kosovu.

Zemlje EU smatraju Kosovo bezbjednim mjestom za život. U protekle dvije godine vraćeno je 3.200 ljudi, a ukoliko se u Evropsku uniju ilegalno migrira, prijeti zabrana ulaska do pet godina.

,,Građani bi trebalo da znaju koji su rizici ukoliko urade nešto neregularno. Drago mi je što je ova kampanja o informisanosti pokrenuta. Od 2015. godine Holandija je morala da usvoji znatno strožiju poltiku po pitanju migranta. Kosovo je bezbjedna zemlja, a ukoliko njegovi građani migriraju, sprovodi se brz postupak vraćanja. Tokom njihovog boravka u Holandiji neće imati podršku, a naknada za vraćanje koju smo ranije imali, sada je ukinuta, to je na snazi od 2016. godine“, rekla je ambasadorka Holandije na Kosovu, Geri Vilems.

Ovaj projekat ukupno traje 30 mjeseci, a jedan od očekivanih ciljeva je sprovođenje 80% aktivnosti koje proizilaze iz Akcionog plana u vezi sa Nacionlnom strategijom za migraciju.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.