Za godinu dana više od 5.000 građana odustalo od kosovskog državljanstva

Više od 5.000 građana Kosova odustalo je od državljanstva u prošloj godini izabravši jednu od zemalja Evropske unije koja ne dozvoljava dvojno državljanstvo, a pojedini su se odlučili i za državljanstvo Srbije kako bi se slobodnije kretali, piše Gazeta Ekspres.

Prema podacima Ministarstva unutrašnjih poslova Kosova kosovski građani najčešće uzimaju nemačko, austrijsko, slovenačko i hrvatsko državljanstvo.

Veliki broj analitičara i sociologa na Kosovu smatra takvu situaciju alarmantnom a svoju bojazan zbog odustajanja od državljanstva izrazio je i profesor i analitičar Nedžmedin Spahiu.

“Odustajanje od državljanstva Kosova posledica je nedostatka patriotizma u poslednje dve decenije ali i rezultat potpuno propalog obrazovnog sistema”, kaže Spahiu.

Prema njegovim rečima kulturni život se preokrenuo a korupcija postala način života.

Prema podacima istraživanja o mladima, koje je sprovela nemačka fondacija Fridrih Ebert u prošloj godini, oko 63 odsto kosovskih Albanaca želi da se iseli u drugu zemlju i napusti Kosovo a razlozi su najčešće ekonomske prirode.

Švajcarska i Nemačka su za njih najprivlačnija za iseljavanje jer se 49 odsto ispitanika upravo izjasnilo za te zemlje.

Sociolozi veruju da će, ukoliko se nastavi ovaj trend odustajanja od državljanstva Kosovo imati veliki problem.

Porfesor i sociolog Fadilj Maljoku smatra da ako se nastavi ovakav trend stanje može biti alarmantno.

“Postoji svojevrsna recesija širom sveta kao i u regionu. Mislim da bi Vlada Kosova trebalo da preduzme preventivne mere kako bi ublažila nezadovoljstvo zbog masovnog odlaske kosovske omaldine iz zemlje”, smatra Maljoku.

Liberalizacija viza, nemogućnost da vide razvijene zemlje kao i visoka stopa nezaposlenosti na Kosovu su razlozi zbog kojih kosovski građani traže alternative.

Pojedini su se odlučili da istovremeno imaju i državljanstvo Srbije kako bi mogli slobodno da se kreću.

Ljeutrim Bajrami iz Prištine je već dve godine državljanin Republike Kosovo i Srbije.

„Imam državljanstvo Srbije tri godine, jer mi je supruga iz Bujanovca, grada koji je u srpskoj državi naseljen Albancima, a pošto je moj brak sklopljen u Srbiji i moje dete se tamo rodilo, tada sam i ja dobio pravo da se pridružim svojoj porodici. Ja svoj srpski pasoš uglavnom koristim za putovanja, ali postoje i mnogi drugi benefiti kao što su pristup lekovima i srpskim bolnicama, jer imam zdravstvenih problema, to je mnogo lakše, brže i profesionalnije nego u Republici Kosovo”, kaže Bajrami.

Mnogi poznati političari i umetnici sa Kosova proed kosovskog imaju i pasoš Albanije, a među njima su Era Istrefi, Majljinda Keljmendi, Edita Tahiri.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.