Rukiqi predlaže postepeno otvaranje kako bi Kosovo spasilo ekonomiju

Predsednik Privredne komore Kosova Berat Rukići izneo je predloge za početak ponovnog otvaranja Kosova i pokretanje podsticajnih mera za neka preduzeća, javlja Kljan Kosova

Rukići je rekao da je 98 odsto preduzeća direktno ili indirektno pogođeno pandemijom, a da, ukoliko za vreme trajanja pandemije ne budu preduzete adekvatne mere, preko 50 odsto preduzeća može biti ugroženo. 

„Pored situacije sa epodemijom trebalo bi da postoji plan za privredu koji ne treba da bude gotova stvar, već o tome treba razgovarati sa preduzećima. Mora postojati realan plan koji se ne zasniva na predrasudama ili preuveličavanju. Treba nam model koji će kod nas funcionisati”, napomenuo je Predsednik Privredne komore Kosova.
Rukići je sugerisao određene odluke koje bi institucije trebalo da preduzmu u narednim nedeljama.

  • U Prištini bi trebalo da bude ukinut karantin od naredne nedelje, jer je 50 odsto ekonomije zemlje ovde i vidi  se kapacitet za upravljanje situacijom.
  • Na nivou Kosova trebalo bi dozvoliti rad u sektorima sa niskim rizikom, uključujući gradjevinu i proizvodnju. Iako je nekim sektorima dozvoljeno, kompletna proizvodnja mora biti dozvoljena i da radi  punim kapacitetom.
  • Alati paketa za hitne slučajeve trebalo bi da budu dostupni, jer kompanije, čak i ako počnu da rade, treba da dobiju stabilnost i da im se odloži deo plaćanja poreza, što je takođe pogodnost za preduzeća koja su imala poteškoće.
  • Postepeno otvaranje kafića, restorana i prevoza trebalo bi vršiti u okviru održavanja društvene distance.

Rukići je rekao da bi  do 10. juna trebalo da bude spreman okvir za ekonomski oporavak koji bi se zasnivao na makroekonomskoj analizi.

“Svaki paket za oporavak trebada bude realan i jasni pokazatelj stanja u ekonomiji”, napomenuo je Predsednik Privredne komore Kosova. 

Rukići je rekao da se sadašnja situacija može iskoristiti za transformaciju privrednog modela koji su do sada imali sa podrškom sektorima koji imaju konkurentne sposobnosti.
Takođe je preporučio preduzećima da naprave planove i organizuju se.

“Preduzeća se moraju pripremiti za zaštitne mere, prostor koji omogućava održavanje distance, atraktivne programe povratka kako bi privukli više kupaca, koji će sada nerado trošiti novac. Takođe, treba preispitati način poslovanja putem digitalizacije”, napomenuo je Predsednik Privredne komore Kosova.

U cilju podstacanja potrošnje, Rukići kaže da treba uvesti trast fondove ili finansiranje iz bankarskih instrumenata.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.